Şaseden Parça Sorgulama Nedir ? Neden Yapılır ? Nasıl Yapılır ?

Oto yedek parça almak istediğiniz de özellikle yüksek modelli bir araca sahipseniz mutlaka sizden şase numarası istendiğine şahit olmuşsunuzdur. Peki ama şase numarası numarası nedir ? Ne işe yarar ? Şaseden Parça Sorgulama Nedir ? Şaseden Parça Sorgulama Nasıl ve neden yapılır ? Bu yazımızda tüm bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Yazımıza şase numarasının tanımı ile başlayalım

Şase Numarası Nedir ?

Şase numarası 17 haneli rakam ve harflerden oluşan araçların kimlik numarasıdır. Her bireyin farklı bir kimlik numarasına sahip olması gibi her aracında kendine özel bir şase numarası mevcuttur. Şase numarası uluslararası adlandırmada VIN (Vehicle Information Number) olarak geçer. Şase numarası , araçların üretimine başlandığı andan itibaren tüm detayları içerir. Şase numarası ile araç özellikleri özel sayı ve rakam kombinasyonlarından oluşur. Genel olarak numara olarak ifade edilse de özellikle şase numarasının baş kısmı çeşitli harflerden oluşmaktadır. Bu harfler arasında “o, i ve q” harflerine yer verilmez. Bunun sebebi ise bu harflerin, “0” (sıfır) ve “1” (bir) rakamlarıyla karışmasına engel olmaktır.

Şase Numarası Ne İşe Yarar ?

Şase numarası ( Şasi numarası ) , araçların trafiğe çıkabilmesi için zorunludur. Aracın hangi yıl hangi ülkede üretildiğini gösteren numaraların yanı sıra; üretim yılı, araç kasa ve motor tipi, aracın üretildiği fabrika ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu bilgilerini öğrenmenizi sağlar. Bu anlamda değerlendirildiği şase numarası arabanın kütüğünü bize söylemektedir.

Şase numarasının bir başka özelliği de araç özellikleri hakkında bilgi vermesidir. Araçta klima olup olmaması , koltukların deri olması , jantların çelik olması vb özellikler şase numarası girildiği araçta bulunan özelliklerden olarak ekran karşısındakine bilgi vermektedir.

Ayrıca zorunlu trafik sigortası, araç hasar bilgisi, kasko sigortası, yedek parça gibi pek çok işlem için şasi numarası sorgulama yapılır. Özellikle kaza, hırsızlık gibi durumlarda araç sahibini koruyan kasko sigortası mutlaka yapılmalıdır

2023 Yılı araç kasko fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız

Şase Numarası Nerede Yazar ?

Şase numarasına en kolay araç ruhsatı üzerinden ulaşabilirsiniz. Araç ruhsatında motor numaranın hemen altında yer alır. Orta sıralarda yer alır. 17 Haneden oluşur. Araç Muayne kağıtlarında da şase numarası en başta yer almaktadır.

Araç şasi numarası araçların farklı noktalarında yer alabilir. Bunun için öncelikle kaputun alt kısmı ya da motorun üst kısmına bakabilirsiniz. Şasi numarası genellikle kaputun altına yerleştirilen küçük bir metal plakanın üzerine ekleniyor. Motor üzerinde ise kabartma şeklinde görebilirsiniz. Birçok araçta bu iki yerin yanında sürücü tarafındaki kapının iç kısmında da yer alabilir.

Şaseden Parça Sorgulama Neden Yapılıyor ?

Aracınıza yedek parça lazım olduğunda eğer yüksek modelli bir araca sahipseniz , oto yedek parçacanın sizden şase numarası istediğine şahit olmuşsunuzdur. Yüksek modellerde şaseden Parça Sorgulama sebebi ,çok fazla çeşitte model ve markanın bulunması ve her birinde farklı parçalar kullanılmasıdır. Eski araçlar da ( Tofaş , Renault 9 , Renault 12 gibi araçlar ) çok bi çeşitlilik bulunmadığı için kullanılan parçalar belliydi ve birbirine genel olarak uyumluydu.

Bir otomobilin içerisinde irili ufaklı 10 binlerce farklı parça mevcuttur. Hatta aynı model yılına sahip , aynı motor özelliklerine sahip 2 araç arasında bile birbirinden farklı binlerce parça mevcuttur. Yani komşunuz ile aynı marka , aynı model yılı , aynı motor gücü olan aracınız var diyelim size olan parça , komşunuzun ya da arkadaşınızın arabasına olmayabilir. Tam tersi durumla da karşılaşılabilir. Bunun sebebi araç üreticisi olan fabrikaların ellerinde kalan parçaları değerlendirmek için bir takım sistemsel değişikliklerle o parçaları kullanması. Hal böyle olunca istenen parçayı bulabilmek , oto yedek parçacılar için imkansız hale gelebiliyor. İşte bu durumda da imdada Şaseden Parça Sorgulama yetişiyor.

Şaseden Parça Sorgulama Nasıl Yapılıyor ?

Oto yedek parçacılar şase numarasının çözümlemesini yapabilen çeşitli yazılımlara ve programlara sahiptirler. Şase numarası girildikten sonra araba da kullanılan tüm yedek parçalar kategorisel olarak oto parçacının önüne gelir. İstenen parça neticesinde ilgili kategori seçilir ve istenen parçaya ulaşılır. Şase programı ilgili parçanın üretici numarasını ( oem numarasını ) verir. Oto yedek parçacı ilgili numarayı alır ve ürün siparişi verdiği firmaların B2B programlarında bu numarayla eşleşen ürün olup olmadığını , stoklarına bu üründen alıp almadığını görür ve müşteriye ona göre dönüş yapar. Aynı zaman da fiyat bilgisi de verebilmektedir.

Şaseden parça sorgulama programları genellikle paralı yazılımlardır. Bunlar arasında Tecdoc en çok bilinen oto yedek parça veritabanı programıdır. Bu program sayesinde onlarca markanın şase numarası çözümlenebilmektedir. Bunun dışında araç bazlı olarakta bir takım ücretli siteler sayesinde şaseden parça kontrolü sağlanabilmektedir. Örneğin Renault Şase no ile parça sorgulama isteyen biri Renault Parts sitesi sayesinde bu işlemi yapabilmektedir.

Şase No ile Parça Sorgulama Hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları sizler için aşağıda bir araya getirdik. Eğer aşağıda bulamadığınız sorular var ise yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.