Altcoin Nedir ? Nelerdir ? Nasıl Alınır ?

Eğer Bitcoin piyasası ile ilgileniyorsanız sizlere rehberlik edecek bir yazı hazırlamaya çalıştık. Bitcoin ile ilgilenenlerin sık sık duyduğu altcoin kelimesini bu yazımızda masaya yatırıyoruz. En basit , en sade , en anlaşılır şekilde sizlere ifade etmeye çalışacağız. Aynı zaman da Altcoinlerin neler olduğu ve nasıl satın alınabileceği konularına da sizler için değineceğiz. Lafı uzatmadan konuya girelim..,

Altcoin nedir, nasıl alınır soruları, kripto para dünyasına adım atmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği soruların başında geliyor. Öncelikle kripto paralar ve bitcoinden başlayalım. Kripto paralar tamamen digital bir paradır ve son yıllarda büyük bir popülerliğe ulaşmıştır. En büyük kripto para birimi de Bitcoin’dir. Bitcoin’in oldukça büyük bir popülerlik elde etmesinin ardından çok sayıda kripto para birimi ortaya çıktı. Bununla beraber kripto para dünyasında yeni terimler kullanılmaya başlandı. Bu terimlerden bir tanesi de altcoin’dir.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin (BTC) dışındaki tüm kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Cardano, Polkadot, Solana ve Uniswap gibi Bitcoin olmayan herhangi bir kripto para birimi altcoin olarak kabul edilir. Söz konusu terim “alternative coin” kelimelerinin kısaltmasıdır.

Altcoin Nedir ? sorusunun cevabını yukarıda vermiş bulunmaktayız. Bitcoin, tüm dünyada önde gelen kripto para birimidir. Çoğu kişi Bitcoin’i birincil kripto para birimi olarak nitelendiriyor. Bitcoin diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında bugüne kadarki en büyük piyasa değerine sahiptir.

İlk altcoinler 2011 yılında piyasaya sürüldü. Günümüzde ise binlerce altcoin mevcut. İlk altcoinler ile yeni geliştirilen altcoinler arasında amaçları bakımından farklılık gözlemlenmektedir. İlk çıkanlar daha çok Bitcoin’in işlem hızları ve enerji verimliliği gibi yönlerini iyileştirmeyi amaçlarken yeni altcoinler ise geliştiricilerin hedeflerine bağlı olarak çeşitli amaçlara hizmet eder.

Gelelim altcoinlerin atasına. 2011 yılının nisan ayında piyasaya sürülen ilk altcoin, Bitcoin’in koduna dayanan Namecoin‘dir. Namecoin, kripto dünyasında birden fazla türde coin için yeterli yer olduğunu göstermesi bakımından altcoin tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Kripto para piyasasında zaman zaman spekülasyon önemli rol oynayabiliyor. Bu sebepten ötürü herhangi bir altcoine yatırım yapmadan önce araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Yatırım yapılacak kripto para biriminin arkasındaki ekibin kimlerden oluştuğu, güvenilir olup olmadığı ve mali destekçilerinin kimler olduğu gibi konuların bilinmesi gereklidir.

Kaç Tane Altcoin Var?

Kripto para pazarının çok büyük bir parçası hâline gelen altcoinlerin sayısı oldukça fazla durumda. CoinMarketCap’e göre Haziran 2022 itibarıyla 9 bin 500’den fazla altcoin bulunuyor. En popüler altcoin Ethereum’dur. Bu kripto para birimini kısaltması ise ETH’dir. Ethereum’dan bahsetmek için genellikle ETH kullanılır.

En Popüler Altcoinler Hangileri?

Altcoin Nedir

 • Ethereum (ETH)
 • Tether (USDT)
 • USD Coin (USDC)
 • BNB (BNB)
 • Binance USD (BUSD)
 • XRP (XRP)
 • Cardano (ADA)
 • Solana (SOL)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Polkadot (DOT)

Kripto para piyasasında yukarıda da belirttiğimiz üzere binlerce altcoin bulunuyor. Bu altcoinlerin bir kısmı, dünya genelinde çok fazla sayıda kişi arasında oldukça popüler durumda.

Altcoin Nasıl Alınır?

Gelelim altcoin nasıl alınır kısmına. Öncelikle açıklamalara başlamadan önce şunu belirtmek isterim. Unutmayın ki bu iş borsadan farksızdır. Kazanmak kadar kaybetmeke vardır. Yatıracağınız para mutlaka kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir para olmalıdır. Kimse krediler çekip , varını yoğunu satıp bu işe kalkışmasın deriz. Kazanmak güzel olsa da kaybetmenin neler getireceğini kimse bilemez. Kamu spotumuzu yayınladığımıza göre , Şimdi nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi vermeye geçebiliriz.

Kripto paralarında alınıp satıldığı platformlar mevcut. Bunlar kripto borsaları olarak adlandırılır. Bir çok sayıda altcoin olması bir çok kripto para borsasının oluşmasına neden olmuştur. Bu platformlar yatırımcıların altcoin almasına ve satmasına imkân veriyor.

Söz konusu platformların her biri farklı gizlilik politikaları ve özellikleriyle beraber gelir. Kripto para borsalarında da tıpkı sahte kripto para birimlerinde olduğu gibi pek çok dolandırıcılık meydana geldi. Kripto para piyasasına adım atmak isteyen kişilerin bu nedenden dolayı dikkat etmesi gereken hususlar mevcut.

Altcoin satın almak isteyen kişilerin para yatırmadan önce platformun ve kripto para biriminin güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Bir kripto para birimi satın almak isteyen kişilerin sorması gereken bazı kritik sorular şu şekilde:

 • Yatırım yapılacak kripto para borsası saygın mı?
 • Platform daha önce herhangi bir siber saldırı ile gündeme gelmiş mi?
 • Borsanın rakiplerine kıyasla ücretleri nedir?

Kripto para satın alma süreci platformdan platforma biraz farklılık gösterebilir fakat adımlar çoğunlukla benzerdir ve oldukça basit bir süreçtir. Altcoin satın almanın yukarıda da belirttiğimiz gibi çok riskli bir yatırım olduğunu unutmamak gerekiyor çünkü birçok altcoinin batma ihtimali nispeten yüksektir. Kullanıcılar yatırım yapacakları altcoinler ciddi piyasa araştırmaları yapmalı , altcoinin arkasında hangi firmaların olduğunu araştırmalı , skandallarla adı geçen ya da saygınlığı olmayan altcoinlerden uzak durmalıdır. Kullanıcıların ayrıca kripto para birimlerinin çeşitli özelliklerini de incelemesi ve kendilerine en çok hitap eden altcoini seçmelidir.

İlginizi çekebilecek başka yazılar burada olabilir

kaynak

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.