e-Devlet Şifremi Unuttum, Nasıl Alabilirim?

e-Devlet şifremi unuttum nasıl işlemleri yapıcam diye kaygılanıyorsanız size bir müjdemiz var. e-Devlet şifre nasıl alınır ? e-Devlet şifre unuttum , napıcam ? e-Devlet şifre nasıl geri alabilirim , Nasıl yeni e-Devlet şifresi alabilirim gibi sorularınıza cevap olacak bir yazı sizlerle. Hazırladığımız rehberde yer alan adımları uygulayarak e-Devlet şifresi değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetin yaygın kullanımı ile bir çok işlemi internet üzerinden yapar olduk. E-ticaret devriminden sonra Devlet işlerinin de internet üzerinden yapılmaya başlanması bir çok kolaylığıda beraberinde getirdi. e-Devlet Kapısı da internetle gelişen bir uygulama. kamu kurumları tarafından sunulan çoğu hizmete çevrim içi ortamda erişebilmenizi sağlayan bir platform.  Sistemi kullanarak yüzlerce kuruma ait binlerce hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz.

59 milyondan fazla kullanıcının yer aldığı platform üzerinden erişebileceğiniz hizmetler arasında ikametgâh belgesi alma, motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama, abonelik fesih başvurusu, numara taşıma sorgulama, transkript belgesini görüntüleme dahil olmak üzere çok sayıda hizmet mevcut.

Zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlayan sistemde yer alan hizmetlerden faydalanabilmek için bir hesaba ihtiyacınız var. Bunun için Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) üzerinden bir şifre almak gerekiyor.

PTT üzerinden şifre aldıktan sonra T.C. kimlik numaranız ile hesabınıza giriş yaparak parolanızı değiştirmeniz gerekiyor. Bazı kişiler, şifresini değiştirdikten bir süre sonra parolasını unutabiliyor. Peki, böyle bir durumda ne yapılması gerekiyor? Aşağıda yer alan adımlar ile e-Devlet şifresi nasıl değiştirilir sorusunu cevaplayacağız.

e-Devlet Şifremi Unuttum, Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

 • e-Devlet sitesini ziyaret edin.
 • Sağ üst köşedeki “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • “Şifremi Unuttum” seçeneğini seçin.
 • “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini işaretleyin.
 • “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Gerekli bilgileri girin.
 • “Devam Et” butonuna basın.
 • Anne ve baba adı, doğum yeri, doğum tarihini yazın.
 • “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Sisteme kayıtlı cep telefon numaranızı girin.
 • “Devam Et” butonuna basın.
 • Telefonunuza gelen doğrulama kodunu yazın.
 • “Devam Et” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni şifre oluşturun.

Şimdi yukarıda sırası ile verdiğimiz işlemleri sizler için daha detaylı olarak aktaralım.

Söz konusu işlem için ilk olarak web tarayıcısı üzerinden e-Devlet sisteminin resmi internet sitesini ziyaret edin. Siteyi açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” butonuna basmanız gerekiyor. Bunu yapmanız halinde oturum açma ekranı ile karşı karşıya kalacaksınız.

Oturum açma ekranında bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğinin üzerine tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde yeni bir web sayfası açılacak. Açılan yeni web sayfası üzerinden “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini seçin.

“Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini seçtikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayın. Açılan sayfada Kimlik Tipi kısmından “T.C. Nüfus Cüzdanı”, “Mavi Kart”, “Yeni Kimlik Kartı” veya “Geçici Kimlik Belgesi” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Kimlik Tipi bölümünden dört farklı seçenek içerisinden bir tanesini seçtikten sonra T.C. Kimlik No, Seri No gibi çeşitli bilgileri ilgili kutucuklara girmeniz gerekiyor. Kimlik bilgilerini girdikten sonra güvenlik kodunu da yazın. Tüm bilgileri girdikten sonra “Devam Et” butonuna basın.

Bir sonraki aşamada Anne ve baba adı, doğum yeri, doğum tarihini yazın. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Devam Et” butonuna tekrar tıklayın. Daha sonra sisteme kayıtlı olan cep telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından “Devam Et” butonuna basın.

Sisteme kayıtlı cep telefon numaranızı girdikten sonra telefonunuza bir doğrulama kodu gelecek. Telefonunuza gelen kodu ekranda yer alan kutucuğa girmeniz gerekiyor. Doğrulama kodunu yazdıktan sonra “Devam Et” seçeneğine tıklayın. Bir sonraki aşamada yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Yeni şifre oluşturma ekranında yeni parolayı iki kutucuğa yazın ve son olarak “Devam Et” butonuna tekrar tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde yeni şifre oluşturulacak. Açılan sayfada “Tebrikler, yeni e-Devlet şifrenizi başarı ile oluşturdunuz” yazısını göreceksiniz.

Yeni şifre oluşturduktan sonra e-Devlet sisteminin ana sayfasını görüntüleyin. Sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” butonuna basın. Bu işlemi uygulamanız durumunda oturum açma ekranı açılacak. Açılan oturum açma ekranında T.C. kimlik numaranızı ve yeni oluşturduğunuz parolayı yazın.

T.C. kimlik numarası ve parolayı yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde e-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız. Platformda yer alan arama kutusu sayesinde yararlanmak istediğiniz hizmeti çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Bilmek isteyebileceğiniz diğer yazılarımız için ilgili kategori : Ne ? Neden ? Nasıl ?

 

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.