Köpekler Neden Arabalara Havlar ? ve Kovalar ?

Köpekler Neden Arabalara Havlar diye başlık atsakta aslında bu yazıda sadece neden arabalara havladıklarına değil tüm motorsiklet bisiklet gibi araçlara da atlama sebeplerine değinicez. Hatta 1 tık ötesinde kimi zaman yanlarından koşarak geçseniz de üzerinize doğru koşarak geldikleri bir gerçek. Peki bunu köpekler neden yapıyor ? Hareket halindeki aracı görünce neden saldırıyorlar ? Neden koşup kovalama gereği duyuyolar…  Merak edip buraya kadar geldiyseniz okumadan geçmeyin..

Köpekler Neden Arabalara Havlar ?

Az önce de belirttiğimiz gibi köpekler Sadece arabaları değil motosikletleri, bisikletleri, scooter’ları da kovalar. Kedilerde görmediğimiz , Köpeklerin bu davranışı ortaya koymalarının nedeni tamamen içgüdüsel. Üstelik köpeklerin yanından bu tip araçlarla geçmeniz de gerekmez, koşarak veya bir patenle de geçseniz kovalanabilirsiniz. Özellikle kuryeler, postacılar bu nedenle gerilim dolu anlar yaşayabiliyorlar.

Eğer yanlarından yürüyerek geçerseniz kovalanma riskini önemli ölçüde düşürürsünüz. Yürümenize rağmen kovalamaya yeltenirlerse korkup kaçmak yerine tepki vermeyerek durmanızda fayda var.

Köpekler “bölgelerini koruma” odaklı canlılardır.

Doğalarının vazgeçilmez olan bu özellikleri nedeniyle kendi bölgelerini oluşturarak o alanı sahiplenirler. Bölgelerine hızla giren ve onlar için tehlike işareti olan araçlara bu yüzden havlarlar ve bölgeden çıkıncaya dek onları kovalarlar.

Vahşi doğadaki atalarından kalan bu dürtülerini gidermek amacıyla şehir hayatında ceylan vb. avlara en çok benzeyen şey olan araçları kovalamak isterler. Ancak yemek istedikleri için değil sadece kovalamak istedikleri için.

Zaten araca yetiştikten sonra veya araç durduktan sonra ne yapacaklarını bilmezler, genellikle oradan uzaklaşırlar.

Hayvanlarla ilgili daha fazla ilgi çekici yazı için ilgili kategori  : Hayvanlar

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.