Otoyollarda Yeni Hız Limitleri ( 1 Temmuz 2022 )

1 Temmuz 2022 itibari ile Yeni Hız Limitleri uygulaması başlıyor. Otoyollarda yeni hız limitlerinin kaç olduğunu biliyor musunuz ? Peki bu güncelleme sizce niçin yapıldı ? 1 Taksi otoyolda maksimum kaça kadar çıkabilir ? İşte bu soruların cevapları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘nun açıklmaları ile cevap buluyor. Cevapları öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz..

Bildiğiniz üzere son yıllarda ülkemizde karayollarında yapılan düzenlemeler ile çok şeritli otoyolların sayısı artıyor. Aynı şekilde buna paralel olarak gelişen teknolojik imkanlar da daha hızlı ve konforlu arabaların üretilmesini sağlıyor. Hal böyle olunca da insanoğlu ister istemez daha hızlı gitmeye daha kısa sürede gitmek istediği yere varmak istiyor.  İşte bu durumdaki sürücüler için müjde niteliğinde ki açıklamanın detaylarına değiniyoruz. Değinmeden önce kısaca belirtelim ki ” HIZ FELAKETTİR “.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu , Tüm sürücüleri ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Soylu tarafından yapılan açıklamalarda, otoyollardaki hız sınırının artırılacağı ifade edildi. Böylelikle vatandaşlar, otoyollardaki yasal sınır olan 132 km/sa hızın üzerine çıkabilecekler. Bakan Soylu, bu açıklamayı yaparken “Ama bu herkes hız yapsın demek değildir.” ifadelerini de kullandı.

Yeni Hız Limitleri Neler ?

Mevcut koşullarda otoyollardaki hız sınırı, 120 km/sa olarak belirlenmiş durumda. Bunun üzerine yüzde 10’luk idari yaptırım sınırı ekleniyor ve ceza yemek istemeyen bir vatandaşın 132 km/sa hızı geçmemesi gerekiyordu. İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre yeni yasal sınır, 140 km/sa olacak. İdari yaptırım sınırı da aynı şekilde uygulamaya konulacak. Böylelikle 1 Temmuz’dan itibaren sürücüler yeni düzenleme ile otoyolda 154 km/sa hızla gidebilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına göre otoyollardaki yeni hız sınırları için bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemenin 1 Temmuz’a kadar yetiştirilmesinin planlandığını söyleyen Süleyman Soylu, net bir tarih vermedi. Yani otoyol kullanacaksanız, ceza yememek için birkaç ay daha 132 km/sa hızı geçmemeniz gerektiğini belirtelim. Peki hükümet, neden böyle bir karar aldı?

Süleyman Soylu’ya göre Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir otobanı ve Ankara-Niğde otoyolu gibi önemli otoyollar, yeni hız limitlerini karşılayabilecek düzeyde. İşte bundan dolayı da böyle bir karar alınmış durumda. Peki bölünmüş karayollarında durum ne olacak? Süleyman Soylu, bu konuda da bir çalışmanın olduğunu, detayların önümüzdeki günlerde verileceğini açıkladı.

Gündem de yaşanan diğer gelişmelerden haberdar olmak için ilgili kategorimiz : Gündem

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.