Bira Alkol Oranları Nelerdir ? En Yüksek Alkol Oranı ?

Türkiye de bulabileceğiniz bir çok bira markası mevcut. Bunların bir kısmı yerli olarak geçerken bir kısmı da ithal olarak gelmektedir. Bira tüketiminde dikkat edilen unsurların başında Bira Alkol Oranları geliyor. Efes bira Alkol Oranları , Tuborg bira alkol oranları , en sert bira hangisi gibi sorular sıklıkça soruların sorular arasında. Bu yazımızda saydığımız bu markaların dışında daha bir çok markadaki biranın alkol oranını ve kısa tarihçelerini sizler için hazırladık. Yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Efes Bira Alkol Oranları

Türkiye’de üretilen bir bira markasıdır. Efes Pilsen 1969 yılında İstanbul ve İzmir’de üretilmeye başlamış ve kısa sürede dünyaya açılmıştır. Efes hiç şüphesiz ki ülkemizde en çok satılan bira markalarının başında geliyor. Pek çok çeşidi bulunan bu markanın alkol oranları ise %3 ( Efes Light ) ile %9 ( Efes Xtra Shot ) arasında değişiyor.

Efes Bira Çeşitleri ve Alkol Oranları

Efes Dark Brown%6,1
Efes Dark%6,5
Efes Extra%7,5
Efes Ice%4,2
Efes Light%3
Efes Pilsen Kutu Bira%5
Efes Pilsen Şişe Bira%5
Efes Xtra Shot%9

Tabloda yer almasada Türkiye pazarında ciddi bir yeri olan ve Efes tarafından üretilen bir başka bira da Bomonti’dir. Bomonti alkol oranı %4,8′ dir. Bomonti içimi yumuşak bir biradır. Ülkemizde yüksek rakamlarda tüketilmektedir.

Tabloda yer alan ürünlerden Efes Dark piyasadan çekilmiştir , Efes Dark Brown ( kahve aromalı ) olarak devam etmektedir.

Tuborg Bira Alkol Oranları

Türkiye de akla gelen en önemli bira markalarından biri de hiç şüphesiz ki Tuborg tur. Danimarka merkezli bir bira üreticisidir. Sloganının ” Adam gibi bira ” olarak belirlemiştir. 1873 yılında kurulmuştur. 1894 yılında United Breweries ile birleşmiştir. 1903’te en güçlü rakibi ve yine bir Danimarka firması olan Carlsberg ile kâr paylaşımı anlaşması yapmış, 1970’te tamamen Carlsberg tarafından alınmıştır.

Tuborg Bira Çeşitleri ve Alkol Oranları

Tuborg Gold%5
Tuborg Fıçı%5
Tuborg Green%4,4
Tuborg Special ( Kırmızı )%7,5
Tuborg T Beer%4,9
Tuborg T Beer Mexicana%5,2
Tuborg Kış Birası%6,5

Tabloda yer alan ürünlerden Tuborg Green piyasadan çekilmiştir. Tuborg fıçının 6 ay saklama ömrü vardır. Tuborg T beer Mexicano Limon aromalıdır. Tuborg kış birası ise 1 lt lik pet şişede hazırlanmaktadır.

Diğer Bira Markalarının Alkol Oranları

Türkiye de en çok tanınan bira markaları Efes ve Tuborg olmakla beraber , tekel bayilerinde veya gittiğiniz mekanlarda adını duyabileceğiniz daha bir çok marka mevcuttur. Şimdi bu markalar hakkında kısa bilgiler verip alkol oranlarına göz atalım.

Amsterdam Bira Alkol Oranı

Hollanda birası olan Amsterdam, %8 oranla en yüksek alkol oranına sahip ticari bira markaları arasındaki yerini alıyor. İçerisindeki alkolün yüksek olması tadının kötü olduğunu düşündürse de Amsterdam tüm bu ön yargıları yıkıyor. Efes Pilsen adı altında üretilen bu bira, birasını yüksek alkollü ve bol köpüklü içen kişiler tarafından tercih ediliyor.

Becks Bira Alkol Oranları

Beck’s Alman bir markasıdır. Becks bira ülkemiz başta olmak üzere 25 ülkede birden üretilen oldukça meşhur bir markadır. Alkol oranı %5 tir. Yoğun şerbetçiotuyla ön plana çıkan bu biranın içimi oldukça yumuşak. Ayrıca Beck’s birayı seven fakat daha hafif biraları tercih eden kişiler için Beck’s Light seçeneği de bulunuyor. Bu biranın alkol oranı ise %2,3’tür.

Budweiser Bira Alkol Oranı

Budweiser olarak ülkemizde pek bilinmese de Bud adıyla ünlüdür. Ülkemiz dışında da Pek çok ülkede Bud adıyla bilinen Budweiser birası, iki farklı firma tarafından üretilmektedir. İçerisinde fazla miktarda şeker bulunmaktadır. Böylece biranın keskin tadından hoşlanmayan bir severler için ideal bir seçimdir. 330 ml Budweiser birasının alkol oranı ise %5’tir.

Carlsberg Bira Alkol Oranı

En eski ve köklü bira firmalarından biri olan Danimarka merkezli Carlsberg 1847 yılından beri ülkemizde üretimini sürdürmektedir. %7,2 gibi ciddi bir alkol oranına sahip olsa da özel formulü sayesinde içimi son derece yumuşak ve rahattır.

Corona Bira Alkol Oranları

Corona marka bira aslında bir Meksika markasıdır ve yüz yıllık bir tarihe sahiptir. Onu diğer biralardan ayıran en önemli özellik renginin çok açık olmasıdır. İçerdiği alkol oranı %4,5 tir. Corona birasının diğer seçenekleri Corona Extra %4,6, Corona Light %4,5 alkol oranına sahiptir.

Guinnes Bira Alkol Oranları

Guinnes bira ilk olarak 1756 yılında Dublin’de üretilmiştir. İçerisinde köpük oluşmasını sağlayan bir top bulundurmaktadır. Siyah rengi, enfes tadı ve çeşitli aromalarıyla dikkat çeken bu biranın alkol oranı ise %4,2’dir. Guinnes Draught biranın alkol oranı ise %8’dir

Heineken Bira Alkol Oranları

Almanya’nın klasik birası Heineken, çok fazla tüketilen biraların başında yer alır. Bunun nedeni ise biranın asit ve alkol oranındaki uyumlu dengesidir. İçerdiği alkol oranı %5,4’tür. Daha hafif içime sahip Heineken Light biranın alkol oranı ise %3,5’tir.

Miller Bira Alkol Oranı

Miller da yine Bomonti gibi Efes tarafından yapılan bir biradır. Miller Genuine Draft, colt filtered tekniği ile üretilen ilk biradır. “Colt filtered” üretim boyunca her türlü sıcaklıktan uzak durmasını sağlayan üretim tekniğidir. Alkol oranı %4,7 dir. Yumuşak içimi sayesinde bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Evde sıcak şarap en basit şekilde nasıl yapılır ? Merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyunuz

Bira Alkol Oranları ile ilgili sıklıkla sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.