Çin Aslanı Sahiplenme | Özellikleri | Fiyatları

Çin Aslanı , yüzü de dahil olmak üzere tüm vücudu , kabarık tüylerle kaplı olan bir köpek türüdür. Bu köpek ırkının esas adı Chow Chow dur.  Ülkemizde Çin Aslanı olarak bilinir ve eşsiz görünümüyle dikkatleri kolayca üzerinde toplayabilir. Çin aslanı sahiplenme gibi bir amacı olan takipçilerimiz için ; Bu yazımızda sizlere kısaca Çin Aslanı’nın kısa bir tarihçesinden bahsettikten sonra  fiziksel ve karakteristik özelliklerini anlatıp , Çin Aslanı Sahiplenme hakkında aklınıza takılacak sorulara cevap vermeye çalışıcaz. Çin aslanı yavru fiyatı nedir ? Evde bakılır mı ? Eğitimi kolay mıdır ? Hazırsanız başlıyoruz…

Çin Aslanı ( Chow Chow ) Köpeğinin Tarihçesi

Çov çov’un anavatanı Çin’dir ve dünyanın nadir ve eski ırklarından biridir. Chow Chow köpeğinin tarihteki ilk kayıtları ise Han İmparatorluğunun milattan önce 206 senesine ait çanak ve çömleklerde yer almaktadır. Dönemin çin imparatorunun 2.500 çift Chow Chow ‘a sahip olduğu anlatılır. Fakat yapılan çalışmalar Chow Chow türü köpeklerin bu belirtilenden daha da eski olduğu yönündedir. Hatta Spitz tarzı köpeklerinde atası olduğu bilgileri bulunmaktadır.

1820’lerde çov çovlar Londra Hayvanat Bahçesi’nde “Çin’in vahşi köpekleri” olarak sergilenmiş, fakat çov çovlar batı dünyasındaki asıl ünlerini Kraliçe Victoria’nın yüzyılın sonlarına doğru bir çov çow edinmesiyle kazanmışlardır.

Çin Aslanı Fiziksel Özellikleri

Çin Aslanı Sahiplenme

 • Çin aslanı denince ilk akla gelen her zaman  pofuduk görünüşleridir. Büyük Irk köpekler arasında yer alırlar.
 • Garip bir şekilde bu hayvanların dillerinin rengi siyahtır. Hatta siyah dil sebebi ile genelde Çin Aslanını ilk kez sahiplenenler köpeğin hastalıklı olduğunu bile düşünebilmektedir. Bu tamamen doğal bir görüntüdür. Köpek hasta değildir.
 • Dileri , siyah dışında mavi veya morda olabilir.
 • Aslan köpeği ya da çin aslanı denmesinin sebebi başının etrafındaki yeledir.
 • Kulakları yuvarlak ve küçüktür,
 • Gözleri badem şekilli ve küçüktür,
 • Dilleri gibi burunları da siyah renktedir ,
 • Kuyrukları tüylüdür ve sırta doğru kıvrılır,
 • Tüyleri orta-uzundur ve kürkü çift katmanlıdır,
 • Yün görünümlü tüyleri kaba gibi gözükse de oldukça yumuşaktır,
 • Çin aslanı köpeklerin tüyleri daima tek renklidir,
 • Genellikle tüyleri kızıl renktedir, ancak krem rengi, ten rengi, mavimsi gri, siyah ve çok nadir beyaz renkli çin aslanları da vardır.

Çin Aslanı Karakter Özellikleri

Çin aslanı sahiplenme isteyenleri fazlasıyla ilgilendiren bir konuya geliyoruz şimdi. Karakter özellikleri bu köpeklerin evde bakılıp bakılamayacağı ya da sizin gerçekten böyle bir köpek isteyip istemediğiniz hakkında sizlere fazlasıyla fikir sahibi edecektir. 

Bu hayvanların en belirgin karakter özelliği kendi başına buyruk olmasıdır. Bu karakter özelliği sebebiyle kedi ruhlu köpekler olarak da anılmaktadırlar.

Ailesine son derece sadık köpeklerdir,  ama genellikle bir tek kişiye bağlanır.

Genelde sakin, uslu ve kibardır.

Koruyuculuk içgüdüleri sayesinde mükemmel bir bekçi köpeğidir,

Yabancılara karşı daima şüphecidirler,

Fazla havlayan köpekler değildirler ve sadece gerektiğinde havlarlar,

Apartman dairelerinde yaşayabilseler de bahçede yaşadıklarında daha mutlu olurlar,

Çin aslanları yavruluk döneminde hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla sosyalleştirilmesi gereken bir köpektir, aksi taktirde agresif bir karaktere sahip olabilirler,

İnatçı bir yapıları vardır ve bu yapıları eğitilmelerini zorlaştırabilir,

Sıcağı hiç sevmez.

Bazıları Tasma-Kayışı kabullenmek istemez

Zekası ortalama seviyededir,  Bazı uzmanlar kısa tüylü olanların uzun tüylülere göre daha hızlı öğrendiklerini iddia ederler

Bebeği olan ya da ilk kez köpek sahiplenmeyi düşünenler için çin aslanı köpek sahiplenmek tavsiye edilmemektedir.

Çin Aslanı Eğitimi Nasıl Olur ?

Çin aslanı sahiplenme konusunda isteğiniz varsa sizi ilgilendiren bir başka konuda bu köpeklerin bakımı ve eğitimi olacaktır. Şimdi biraz bakımlarından ve eğitimlerinden bahsedip sizleri merak edeceğiniz konularda bilgilendirelim.

Az önce karakter özelliklerinde de değindiğimiz gibi bu hayvanların bakımı konusunda  en önemli konu sıcak havalardır. Çin aslanı köpekler sıcak havalara dayanıksız köpeklerdir ve yaşadığınız iklim sıcak bir iklim ise yaz aylarında oldukça dikkatli olmalısınız. Köpeğinizi sıcak havalarda serinletmek için köpek serinletici ürünlere göz atabilirsiniz.

Bu köpeklerin tüylerinin yoğun ve sık olması, haftada en az bir kez tüylerinin köpek tarağı ya da tüy toplama eldiveni ile taranmasını gerektirmektedir, böylece köpeğinizi ölü tüylerden arındırarak rahatlatabilirsiniz. Özellikle mevsim değişikliklerinde oldukça fazla tüy döktüklerinden bu dönemlerde ekstra tüy bakımına ihtiyaç duyabilmektedirler. Egzersiz ihtiyaçları düşüktür, günlük 15 dakikalık bir yürüyüş çin aslanlarının egzersiz ihtiyacını karşılamaktadır. Köpeğinizle yapacağınız yürüyüşlerde mutlaka köpek tasması kullanmalısınız.

Çin aslanı bir köpeğiniz varsa yaşam kalitelerini arttırmak ve sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamak adına premium köpek maması ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi çin aslanı köpeğinizin rutin veteriner hekim kontrollerini ve aşılarını eksiksiz yaptırmayı aksatmamanız köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Çin Aslanı- Chow Chow yavrusu sahibi iseniz öncelikli olarak eğitim süresi içerisinde çok dikkatli ve sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Oldukça inatçı ve bir o kadar da üşengeç bir yapıları olduğundan dolayı çok çabuk sıkılabilirler. Eğitim için önce bir amaç belirlemelisiniz. Bu amaç dışında farklı eğitimleri ile birlikte Çin Aslanı’na farklı komutları öğretmeniz sizleri zorlayabilir. Sık sık tekrar yapmak da yine Çin Aslanı eğitimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bunun için de ödül mamalarına başvurabilirsiniz.İtaat etme ile ilgili bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak sahibi olarak çeşitli stratejiler ile bu sorununda da üstesinden gelebilirsiniz.

Çin Aslanı Fiyatları

Çin Aslanı Fiyatları

Çin aslanı sahiplenme isteyenler için en önemli unsur bu hayvanların fiyatları. chow chow fiyatları türün sağlığına ve  safkan olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde aşılarının yapılmış olması ve yaşı da fiyat konusunda belirleyici unsurlardandır.  Yavru Çin Aslanı fiyatları  2021 yılında 2.500 TL ila 12.000 TL aralığında seyretmekteydi, 2022 yılında ise 4.500 lira 14.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinde bir çok hayvan yetiştiricisinin ilanını bulabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Başka hayvanlar hakkında bilgi almak için ilgili kategorimizi kullanabilirsiniz : Hayvanlar

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.