Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?  Sade ve Sütlü  Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ? Bol Köpüklü kahve nasıl yapılır ? Sade , Orta ve şekerli Türk Kahveleri nasıl yapılmalıdır ?  Tek kişilik ya da iki kişilik kahve nasıl yapılır ? Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir ?  Cezve de Türk Kahvesi yapımı gibi merak ettiğiniz bir çok soru da sizlere yardımcı olacak bir yazı hazırlamaya çalıştık. Belirttiğimiz soruların cevaplarını merak ediyorsanız hız kesmeden yazımızı okumaya devam edin.

Türk Kahvesi toplumumuzda oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatta kahve deyince ilk akla gelen 1 fincan kahvenin kırk yıl hatırı olması lafıdır. Kültürümüzde bu kadar köklü bir yere sahip olan Kahve , aynı zaman da en önemli günlerde de imdada yetişen bir araçtır. Canınız sıkıldığında en yakın arkadaşınızı alıp bir kahve içmeye gidebilirsiniz , ya da tanışmaya karar verdiğiniz birini bir fincan kahve içmeye davet edebilirsiniz. Hatta ve hatta en önemli gün olan hayat arkadaşınızı istemeye gittiğiniz gün de bile önünüze Türk kahvesi ikram edilir. Şunu belirtmeden de duramıcaz , Milletimizde Çaydan sonra en çok tüketilen içecek yine Türk Kahvesi olarak kayıtlara geçmektedir.

İşte toplumda bu kadar önemli ve hayati bir yere sahip olan Kahveyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız panik yapmanıza gerek yok. Bu yazıda yer alan bilgiler muhtemelen tüm sorunlarınıza cevap olacaktır.

Cezvede Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Cezveye su ve şekerleri koyun. Ardından kahveyi ekleyin. Kaşık yardımı ile iyice karıştırın.

Daha sonra cezveyi ocağa koyun. Kısık ateş üzerinde pişirin. Kahveniz kaynayıp , köpürmeye başladığı an ateşten alın. Az Miktar fincana dökün. Daha sonra cezveyi tekrar ocağa koyun. Kaynama aşamasına gelip , kabardığı an ateşten alın. Yavaşça fincana dökün. Bol köpüklü Türk Kahveniz hazır.. Yanına ne ikram edicem diye düşünüyorsanız lokum koyabilirsiniz.

Tarifte “şekerleri” kavramı dikkatinizi çekmiştir. Ne kadar şeker koyacağınızı belirtmedik çünkü bu oran yapacağınız kahvenin sade , orta ya da şekerli olmasına göre değişiyor.

Sade , Orta  , Şekerli Türk Kahveleri Nasıl Yapılır ?

Yukarıda kahvenin nasıl yapılması gerektiğini anlatmıştık. Şimdi kahvenin şekerlilik seviyesi için neyden ne kadar katılmalı onu belirtelim.

Sade Türk Kahvesi İçin;

 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • 1 fincan su

Az Şekerli Türk Kahvesi İçin;

 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • Yarım çay kaşığı şeker
 • 1 fincan su

Orta Şekerli Türk Kahvesi İçin;

 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 fincan su

Şekerli Türk Kahvesi İçin;

 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • 2 çay kaşığı şeker
 • 1 fincan su

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Kendine has kıvamı ve kokusu ile sade haliyle bile iştah kabartan Türk kahvesi; lezzetini keşfettiğinizde sizi sadece sütlü tüketmeye teşvik edecek kadar süte yakışan bir kahve çeşidi. Daha yumuşak içimli ve aromatik alternatifler arayanlar için mükemmel bir tercih olacak sütlü Türk kahvesi, yapımı oldukça basit bir tarife sahip. Siz de aşağıdaki adımları izleyerek şimdiye kadar içtiğiniz en lezzetli kahvelerden birini yapabilirsiniz:

 • Kişi sayısına göre her fincana süt doldurun ve cezveye boşaltın.
 • Cezveyi ocağa alıp kısık ateşte sütü biraz ısıttıktan sonra üzerine kişi başına 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi dökün ve yavaş yavaş karıştırın (bu aşamada isteğe göre şeker eklenebilir).
 • Kahve köpürmeye başladığında ocaktan uzaklaştırıp kaşık yardımıyla köpüğünü alın ve fincan/fincanlara dökün.
 • Cezveyi tekrar ateşe koyup bir taşım daha kaynattıktan sonra kahvenin tamamını fincan/fincanlara boşaltın. Afiyet olsun.

Türk Kahvesinin Faydaları

Son olarak madem kahvemizi yaptık, Türk kahvesinin faydalarına da bir göz atalım. İçerdiği kafein ve bileşenlerle neredeyse her derde deva olan Türk kahvesi; zihinsel aktiviteleri güçlendirmede, uyanık kalmayı sağlamada, sosyal yönü geliştirmede, yüksek tansiyonu azaltmada, depresyona karşı etkide, kemiklerin güçlenmesinde ve metabolizmayı hızlandırmada önemli bir role sahiptir.

Merak ettiğiniz daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz : Ne , Neden , Nasıl ?

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.