Youtube Nedir ? Nasıl Başladı ? Nasıl Popüler Oldu ?

Youtube nedir sorusu günümüzde cevabı en kolay sorulardan biri hiç şüphesiz. Peki yıllar önce ? Mesela 18 yıl önce ? Youtube diye birşey var mıydı ? Yoktu !  Youtube bugün ise günümüzün en popüler video paylaşım sitesidir. Peki youtube bu noktalara nasıl geldi ? Nasıl Başladı ? Nasıl Popüler Oldu ? Youtube kurucuları kimler ve bu siteyi yapma fikri nasıl ortaya çıktı ? işte Bu ve daha fazla sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Youtube NedirYoutube Nedir ? Youtube Ne demek ? Ne Amaçla Kuruldu ?

Youtube bir video izleme platformudur. İnsanların amatör videolarını paylaşması ve bu tür videolar bulması için kuruldu.  Youtube kelime anlamı olarak ” Senin Televizyonun ” anlamına gelmektedir. Günümüzde kurulum amacının daha da dışına çıkan youtube , kendisi için video çekenlere para vererek içeriğini günden güne daha çok zenginleştirmeyi başardı. Youtube günümüzde bir iş kolu haline gelmiş ve kendisi için video çekenlere youtuber denmektedir.

Youtube Kim Kurdu ? Youtube Kurulum zamanları..

Youtube Nedir ? Sorusuna cevap verdikten sonra bu devin kuruluşuna bir göz atalım.. Aslında YouTube’un kuruluş hikayesi, bugünün pek çok dijital devi şirket ile benzer bir öyküye sahip. Hevesli ve öngörülü gençler bir atılım yaparlar, hızla yükselirler ve büyük bir karla bu işi satarlar. Fakat YouTube’un kuruluşunda değil, yükselişinde pek çok zorluk yaşandı. Çünkü telif problemleri, bugün olduğu gibi o zaman da yöneticilerin başına dert açıyordu.

Youtube kuruluş aşamasında yine bugün çok önemli bir isim karşımıza çıkıyor. O isim bugün yaptıkları ile teknoloji alanına damga vurmuş Elon Musk’tan başlası değil. Yalnız Elon Musk burada başrolde yer almıyor. 1998 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve dünyaya yepyeni bir dijital ödeme yöntemi sunan PayPal şirketinde çalışan 3 kişi bugün video izleme platformu Youtube’nin yaratıcıları. Bu isimler : Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim

Üçlü, yeni bir platform oluşturmak istiyorlardı ama kararsızlardı. Birlikte yedikleri bir akşam yemeği sırasında, insanların amatör videolarını paylaşacakları ve diğer insanların kolayca ulaşabileceği bir platform olmadığını fark ettiler. Bu fikir kapsamında çalışmaya başladılar YouTube ismini bularak gerekli resmi işlemleri başlattılar. Kısa zaman sonra platformun altyapısı da hazırdı. Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin San Bruno şehrinde, Mayıs 2005 tarihinde YouTube beta sürümü yayınlandı15 Aralık 2005 tarihinde ise YouTube resmen açılmıştı.

YouTube’a yüklenen ilk videolardan biri, platformun kurucularından Jawed Karim’e aittir.‘Me at the zoo’ başlığına sahip video, jawed kullanıcı adına sahip hesap tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenmiştir. Videoda Jawed Karim’i San Diego Hayvanat Bahçesi’nde görüyoruz. Bu bile aslında YouTube’un nasıl bir amaçla kurulduğunu açıkça görmemizi sağlıyor.

Youtube Yükselişi ve Yaşadığı Zorluklar

YouTube beta sürümü yayına girdiği anda, günlük 30 binden fazla ziyaretçi çekmeye başladı. Resmen yayınlandığı zaman günlük 2 milyon izlenme elde ediliyordu. Ocak 2006’ya gelindiğinde YouTube’da bulunan video sayısı 25 milyonu geçmişti ve her gün 2 binden fazla video yükleniyordu. 2006 yılının yaz aylarında ise platformda 100 milyondan fazla video vardı ve yükleme hızı hiç de azalacak gibi durmuyordu.

Her yeni video demek; yeni bir sunucu, yeni bir donanım, daha güçlü internet ağı demekti. Üstelik videolarda telif hakkı içeren pek çok içerik paylaşıldığı için sayısız davalar art arda geliyordu.

Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim yalnız değildi. Yine eski bir PayPal çalışanı olan Roelof Botha, YouTube yönetim kuruluna katıldı ve Sequoia Capital şirketinden milyonlarca dolarlık yatırım alındı.İşler büyüyordu. İşler büyüse de eldeki parasal güç büyümenin hakkını verecek kadar yoktu. Platformdan bir gelir kazanılamıyordu ve maliyeti her geçen gün dayanılamayacak bir hale geliyordu. Hal böyle olunca 3 kafadar sıfırdan yarattıkları yotube projesini , piyasanın dev aktörlerinden birine artık vermek zorundaydı ve bu firma Google Oldu.

Youtube Google’a Geçtikten Sonra Neler Oldu ?

YouTube ile benzer bir dönemde Google, Google Video adlı bir platform açmıştı. Fakat pek de başarılı olduğu söylenemezdi. Durum böyle olunca YouTube ve Google masaya oturdu.Sonuç olarak Google, Kasım 2006 tarihinde YouTube’u 1.65 milyar dolar karşılığında satın aldı. Fakat uğraşmaları gereken epey sorun vardı.

Google, öncelikle YouTube için çok daha geniş bir altyapı kurmaya başladı. Sahibine herhangi bir gelir sunmayan platform, Google hizmetleriyle entegre hale getirildi ve reklam sistemi geliştirildi. MGM, Nike gibi büyük şirketlerin platform üzerinden viral video paylaşımlarına hız verildi. Sistem yavaş yavaş oturdu.

Elbette, en büyük sorun telif hakkıydı. Art arda gelen telif hakkı davaları YouTube’un olduğu gibi Google’ın da canını sıkıyordu. Büyük bir yazılımcı ve avukat ordusu seferber edildi. On binlerce video platformdan kaldırıldı. Bazılarının telif uyarısı ile yayına devam etmesine karar verildi. Bazı müzik şirketleriyle yapılan önemli anlaşmalar sayesinde sorunlar büyük oranda düzeltildi.

Üç hevesli genç adamın kurduğu dijital video paylaşım platformu YouTube’da bugün ayda 4 milyar saatten fazla video izleniyor ve platforma her dakika yaklaşık 500 saatlik yeni video yükleniyor. YouTube’un değerinin 100 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Google’ın platform üzerinden kazandığı yıllık gelirin ise 15 milyar dolardan fazla olduğu düşünülüyor.

Binlerce saçmalıkla dolu bile olsa kabul edelim, YouTube hepimizin izleme alışkanlıklarını kökten değiştirdi. YouTuber diye yeni bir meslek ortaya çıkmasını sağladı. Benzersiz videolar ve o videoları yapan insanlarla tanışmamıza vesile oldu. Yani üç hevesli genç adam tarafından kurulan YouTube, bugün milyarlarca gencin hevesini körüklüyor.

Bu yazımızda Youtube Nedir ? Youtube bu noktalara nasıl geldi ? Nasıl Başladı ? Nasıl Popüler Oldu ? Youtube kurucuları kimler ve bu siteyi yapma fikri nasıl ortaya çıktı ? Youtube kurulduktan sonra yaşananlar ve Google’a satışından sonraki süreçte neler yaşandığını , sizlere  anlatmaya çalıştık. Yazı hakkındaki düşüncelerinizi bize yorumlardan ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları hakkında daha fazla yazı okumak için ilgili kategorimiz  : Sosyal Medya

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.