Uzak Doğulu İnsanlar Neden Birbirine Benzer ?

Uzak Doğulu İnsanları ayırt etmek bazen cidden çok zor olabiliyor. İlk bakışta görünen hepsinin aynı olduğu. Hatta içinizden bile belki diyorsunuzdur bunlar birbirini nasıl ayırt ediyor diye. İşte bu yazı da sizlere birbirlerini nasıl ayırt edebildiklerini anlayacağız. Aynı zaman da da bizim neden Uzak Doğuluları ayırt edemediğimizi öğrenmiş olacaksınız.

Her ne kadar konuyu uzak doğulu insanlar üzerinden açmış olsakta aslında siyahi insanları da birbirinden ayırt etmek zordur bizler için. Peki siyahiler veya uzak doğulu insanlar bizleri kolay kolay ayırt edebiliyor mu zannediyorsunuz ? Eğer öyle düşünüyorsanız hemen söyleyelim yanılıyorsunuz. Onlarında bizi ayırt etmekte oldukça zorlandığı ortaya çıktı. Türkler , civardaki Arap, Ermeni, Gürcü, Yunan gibi etnik kökenlerden kolay kolay ayırt edilemeyebiliyor. Çapraz-ırk etkisi (Cross-race effect) adı verilen bu durumu, kendi etnik kökenimize daha az benzeyen etnik kökenleri ayırt etmeye çalışırken daha çok yaşıyoruz.

Uzak Doğulu İnsanlar Neden Birbirine Benzer sorusu üzerine yapılan Çalışmalar

Northwestern Üniversitesi’ndeki bilim insanları, 18 beyaz kadın lisans öğrencisine beyaz, siyah, hispanik ve doğu ve güney Asyalı erkeklerin yüzlerinin olduğu fotoğraflar gösterildi. Daha sonra aynı yüzlerin yanı sıra yeni kişilerin fotoğrafları da gösterildi ve her birini daha önce görüp görmediklerini belirtmeleri istendi.

Katılımcılar, deney boyunca beyinlerinin elektriksel aktivitesinin kaydedilebilmesi için 59 elektrot içeren bir elastik elektroensefalografi (EEG) başlığı taktılar. Araştırmacılar olayla ilişkili nöral tepkilere odaklandılar. Beklendiği gibi, katılımcılar aynı etnik kökenden oldukları yüzleri daha doğru bir şekilde tanıdılar. Bunun nedeni, kendi etnik kökenimizin üyeleriyle daha fazla deneyime sahip olmamız.

Beynimizdeki yüz tanıma fonksiyonu, bize çok az benzeyen farklı etnik kökenlerde error verebiliyor. Çünkü zaten etrafımızdaki insanlarda esmer ten, kahverengi göz, kumral saç gibi benzer özellikler olduğu için beynimizdeki fonksiyonlar diğer detaylar sayesinde yüzleri ayırt etmeye alışmıştır. Burnun, çenenin, kaşların şekli yüz tanımada daha belirleyici olur. Beyin bu detayları sentezler ve yüz tanımayı mümkün hale getirir.

Farklı etnik kökenler işin içine girdiğindeyse alışık olmadığımız siyah ten, çekik göz gibi belirgin özellikler beynin dikkatini çeker ve o kişilerin diğer detayları hafızaya çok az kazınır. Çünkü direkt bu özelliklerinden dolayı onları rahatlıkla tanımak mümkündür. Bu yüzden başka bir siyah tenli ya da çekik gözlü biri gördüğümüzde kafamızdaki şablona uyduğu için birbirlerine benzediğini sanırız.

Eğer bir Uzak Doğu ülkesinde bir süre yaşarsanız veya sık bir şekilde Uzak Doğu filmleri izlerseniz beyniniz bu etnik kökene sahip insanların yüzlerini ayırt etmede detaylara odaklanmaya başlayarak kendini geliştirecektir.

Bu durum dezavantaj değildir, grup içerisinde avantaj sağlayan bir evrimsel adaptasyondur. Bu konuda tartışmalar sürmekte olup, insan evrimi ve psikoloji dahilinde incelenmektedir.

Bilmek ve Öğrenmek isteyeceğiniz diğer yazılımız : Ne , Neden , Nasıl ?

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.