Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler

Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler e ihtiyacınız olacak olan Ramazan ayı geldi , hoşgeldi. Bir çok evde Ramazan ‘ın gelmesi ile oruçlar tutulmaya başladı. Ramazan’ın ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde sizlere hayati önemi olan bir yazı paylaşacağız. Sabah erken saatlerde kalkıp yapılan sahurdan sonra uzun bir süre oruçlu kalmamız ve bunun içinde birşey yemeden , içmeden durabilmemiz gerekiyor. Bunun yolu da sahurda tok tutan yiyeceklerden geçiyor. Bu yazı da sizler için uzun süreli tok tutan yiyeceklerden 7 adet sıraladık.

Ramazan Ayı’nda beslenme düzenine çok dikkat edilmeli. Özellikle sahurda, kızartma veya baharatlı yiyecekler azaltılmalı. Bunun yanı sıra tok tutan, sağlıklı yiyecekler tercih edilmeli. Saatlerce aç kalınacak olan Ramazan Ayı’nda hem sağlıklı hem de tok tutan besinlerin sahurda ve iftarda tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle bu ayda beslenme konusunda oldukça dikkatli olunmalı. İşte uzun süre tok tutan 7 yiyecek…

Sahurda Uzun Süreli Tok Tutan Yiyecekler

YULAF EZMESİ

Posa içeriği yüksek olduğu için yulaf ezmesinin yakılması uzun sürer. Ayrıca yulaf ezmesi harika bir glukan kaynağıdır. Beta Glukan kan şekerini dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

YUMURTA

Protein kaynağı yumurtaya sahur menünüzde yer vermeye özen gösterin. Haşlanmış ya da poşe yumurta tüketebilirsiniz.

LOR PEYNİRİ

Protein deposu lor peyniri uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca tuzsuz olduğu için gün boyu susamanızı engeller. Sahurda sofranızda lor peynirine yer verebilirsiniz.

SEBZE VE SALATA

Yeşil sebzeler ve salatalarda bol miktarda su bulunur. Dolayısıyla kalori almadan doymanıza yardımcı olurlar. Posa içerikleri sayesinde uzun süre sindirilirler ve tok kalmanıza yardımcı olurlar.

PROTEİNLİ BESİNLER

Kırmızı et, beyaz et, süt, yoğurt, yumurta, peynir yüksek protein içerir ve sizi uzun süre tok tutar. Dolayısıyla hem sahur hem de iftar menünüzde bu yiyeceklere yer verebilirsiniz.

KURU YEMİŞ

Badem, ceviz gibi kuru yemişler sağlıklı yağ ve lif deposudur. Tuzsuz badem, fındık, cevizi ölçülü tükettiğiniz takdirde faydasını göreceksiniz.

BAKLAGİL

Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller yüksek miktarda posa içerir. Ayrıca bitkisel protein açısından da zengindir. Ramazanda humus, piyaz gibi baklagillerle yapılan geleneksel lezzetlere sahur sofralarınızda yer verebilirsiniz.

Beslenmenize özen gösteriyorsanız altın değerindeki bilgilendirmelerimizi kaçırmayın. İşte diğer yazılımız : Diyet

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.