IP TV İzleyenler Nasıl Tespit Edilir ?

IP tv günümüzde internet kullanımının artması ve internet bağlantı hızının artması ile en sık kullanılan programlardan biri oldu. Özellikle futbolseverler için maçların daha cazip fiyatlar ile veriliyor olması bir çok futbol severi kendisine çekiyor. Aynı zaman da ayrı ayrı para ödeyip almanız gereken digital yayıncıların içeriklerinede yine aynı cazip ücret üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Yalnız mutlaka kafanız da IP tv ile ilgili sorular vardır diye düşünüyoruz. Mesela Ip tv yasal mı ? Cezası var mı ? Ne gibi bir cezası var ? IP TV İzleyenler tespit edilbilir mi ? Nasıl Tespit Edilir ? Bu yazımızda bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

IPTV İzleyenler Tespit Edilebilir mi?

Hemen konuya girerek sorularınızı cevaplamaya başlayalım. IP TV izleyenlerin tespit edilmesi mümkündür ama bu iş kolay olmamaktadır. IPTV izleyenlerin tespit edilebilmesi, bulunabilmesi için öncelikle yayının yapılması için kullanılan sunucuların ele geçirilmesi gereklidir.

IP tv kullanıcısı olarak Yayınları izlemek için öncelikle yayının yapıldığı sunuculara bağlanmanız gerekiyor. Bu sunuculara bağlandığınız anda ise sunucunun yöneticisi sizin bağlantı yerinizi, belirli sınırlar çerçevesinde görebiliyor.

Kısaca sunucuya bağlandığınız anda bir tür iz bırakmış oluyorsunuz. Bu sebeple IPTV’ler üzerinden maç izleyenlerin kimler olduğu, sunuculara ulaşılması durumunda kimlerin o IPTV’ye bağlandığı listelenebilir.

IPTV İzleyenler Nasıl Tespit Edilir?

IP tv kullnanların zor da tespit edilebileceğini öğrenmiş olduk. Şimdi bunun nasıl olacağını ele alalım. Türkiye’de kullanılan IPTV’lerin sunucularının çoğunlukla yurtdışında bulunması , kullanıcıların kayıtlarına ulaşılmasını zorlaştırmaktadır. Türkiye’deki yetkili merciler, bu sunuculara erişebilmek için öncelikle o sunucunun bulunduğu ülkenin makamları ile iletişime geçmelidir.

Bunun ardından iddialarını kanıtlamalı o ülkenin yasal süreç başlatmasını sağlamalıdır. Tüm bunlar kısa süre içerisinde çözülür ve tabii ki sunucudaki bilgiler de yerinde kalırsa IPTV kullananların bir listesi elde edilebilir. VPN kullanarak bağlanılması hâlinde bu izler bırakılmadan yayınlara ulaşılabilir.

IPTV Kullanmak Suç Mu, Yasal Değil Mi?

TBMM tarafından tartışılan yasadan önce IPTV kullanımını yasaklayan ve para cezaları öneren uygulamalar çok uzun süre önce zaten yasalaştırılmıştı. Bu nedenle IPTV kullanmak yasal değil suç sayılmaktadır ve cezası vardır.

İllegal yayın yapan bir IPTV aboneliğiniz varsa 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına ya da para cezasına çarptırılabilirsiniz.

IPTV Cezası Nedir?

Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Bu ifadeden de anlaşılabileceği üzere; IPTV cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ya da para cezasıdır.

Buna ek olarak Ticaret Bakanlığı’nın incelemeleri sonucunda Reklam Kurulu’nun aldığı kararlar gereği yayıncılar da para cezalarına da çarptırılıyorlar. 11 Aralık 2018’de Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

Tüketicilere internet üzerinden ulusal platformların ve kanallarının yayınlarını mevzuata aykırı olarak pazarlayan ve usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında Reklam Kurulu’nun 277. sayılı toplantısında 69.086 TL idari para ve yayın durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

Internet kategorisinde yer alan diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımıza oy verir misin ?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.